Annons

Blinkers fungerar inte...

1
Jag har en Sportage -12.
Jag körde på motorvägen ikväll och det var kallt som atan (-8 grader kallt). När jag pillade på radio så råkade jag trycka på varningsblinkers. Först försökte jag stänga/sätta på blinkers eftersom jag trodde att jag råkade röra dessa. När jag kom på misstaget stänger jag varningsblinkers. Därefter slutar fungera de vanliga blinkers helt! :(
När jag satt på blinkers så tändes dimljuset!! Typ höger blinkers tänkte höger dimljuset. Dock blinkade den inte. På instrumentpanelen blinkade blinkervisaren bara en gång.

Vid slutdestination stannade jag och kontrollerade blinkers. Dimljuset verkar inte påverkas nu. Varningsblinkers fungerar inte heller. Blinkervisaren blinkar bara en gång.
Det tråkiga är att blinkers vid väntresidospegeln lyser konstant samt vänster backblinkers lampa. De släcks inte när jag stänger av bilen. Hoppas att jag har någon batteri kvar imorgon kl 5:30 när jag skall till jobbet :cry:

En annan sak. För 3 veckor sedan installerades ett helljus xenon-kit. Kan detta ha påverkat något? Allt har fungerar problemfritt tills ikväll.
Jag ska ringa Kia imorgon. Någon som har råkat för samma sak eller vet vad kan det ha hänt?
Annons

Re: Blinkers fungerar inte...

5
Niklas skrev:Ryck säkringen till blinkers? Eller ryck/byt relä till blinkers.
Jag kollade manualen och hade svårt att hitta säkringen till blinkers. Någon hjälp där?
Jag tittade på säkringsboxen i bilen. Säkringarna sitter väldigt tajta/svåra att dra ut med fingrarna. I manualen står att man ska använda något speciellt verktyg men detta saknas. Ska man använda en tång eller var hittar jag verktyget?

Tacksamt för svar!

Re: Blinkers fungerar inte...

7
Niklas skrev:Säkringarna och reläerna sitter ju bara itryckta så dra rakt ut med fingrar, specialtång eller biltemapolygrip. Om du inte hittar säkringen så ryck reläet.
Jag hittade det. "Hazzard" säkring heter det. Men jag tror inte att det är säkringen nu i efterhand. Blinkerslampan och högre sidospeglen samt vänster bakblinker lyser konstant. De borde vara döda om säkringen hade gått.

Det verkar inte heller finnas någon blinkers-relä. Om jag förstått rätt på "cyberrymden sökning" använder KIA ett switch.

Bilen skall till Kia imorgon. Undrar om de kommer att hädva fel pga HID-kitten på helljusen :(

Re: Blinkers fungerar inte...

8
Menade inte att det var säkringen som var pajj, men du var orolig för att batteriet skulle dö, tänkte mest att du kunde släcka lamporna genom att rycka säkringen eller reläet.

Visst kan de hävda att felet är pga av installerade eftermarknadsproduker då båda är inkopplade på elen men då det är två separata system så får vi hoppas att de inte är så gnälliga. Håll oss underrättade.
Vit KIA Sportage MY12 - [ Waxdepån | JJC Race And Rally | J&J Automotive | Prestandabelysning ]-

Re: Blinkers fungerar inte...

9
Har hänt mig två gånger nu på 8 månader det är BCM boxen som pajar. jag har också exnonkonverterat helljuset.Men enl min kiaverkstad så beror det inte på lamporna. dom hittade någe galet i min dragkrokskontakt. fick en ny piska och kontakt. kia själva monterade mina exnon
Kia Sportage -22 PHEV
Kia Rio -20 GT- line