Sida 1 av 1

Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 21 dec 2019, 10:39
av fyramyra
Jag har märkt på min Rio-19 att det är i stort sett omöjligt att få regnsensor att funka när den väl ska göra det..har oftast på läge 4..i läge 5 slår torkarna vilt,långt efter att regnet upphört o blivit borta från rutan... I läge 4 går torkarna igång först efter minst en minut,fast det regnar en hel del.. Inte känsligt,precis.. Vore ju bättre o billigare med vanliga intervalltorkare,när det ändå inte funkar.. Finns det fler här som har krångel med denna onödiga grej...???

Re: Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 21 dec 2019, 10:49
av MagnusLindgren
Inga som helst problem med regnsensorn på min Niro. Gör det den ska när den ska det.

Re: Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 21 dec 2019, 10:50
av SorentoUM
Många upplever krångel ja.
Men ofta beror det på dåligt rengjord vindruta, eller mer specifikt, området där sensorn sitter. Är sedan torkarbladen det minsta slitna påverkar det också känsligheten.

Re: Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 21 dec 2019, 11:13
av Gaspo
fyramyra skrev:Jag har märkt på min Rio-19 att det är i stort sett omöjligt att få regnsensor att funka när den väl ska göra det..har oftast på läge 4..i läge 5 slår torkarna vilt,långt efter att regnet upphört o blivit borta från rutan... I läge 4 går torkarna igång först efter minst en minut,fast det regnar en hel del.. Inte känsligt,precis.. Vore ju bättre o billigare med vanliga intervalltorkare,när det ändå inte funkar.. Finns det fler här som har krångel med denna onödiga grej...???
Min regnsensor fungerar inte heller som den ska! Kia Ceed -19.

Re: Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 21 dec 2019, 13:19
av Rotzelleri
MagnusLindgren skrev:Inga som helst problem med regnsensorn på min Niro. Gör det den ska när den ska det.
+1

Tycker att den fungerar utmärkt på min Niro.

Re: Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 22 dec 2019, 08:32
av leri
Håller inte med att detta skulle vara "dyrt snobberi", en av de saker jag verkligen uppskattar på min nya Niro. På de två månader jag haft bilen har jag i princip aldrig rört spaken till torkarna. Står på auto och sköter sig exemplariskt, mycket uppskattad funktion.

Re: Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 23 dec 2019, 10:58
av fyramyra
leri skrev:Håller inte med att detta skulle vara "dyrt snobberi", en av de saker jag verkligen uppskattar på min nya Niro. På de två månader jag haft bilen har jag i princip aldrig rört spaken till torkarna. Står på auto och sköter sig exemplariskt, mycket uppskattad funktion.
Okej..Bra..Men låt inte den stå på Auto hela tiden,om du har bilen ute i vintertid,och det fryser o bildas is på rutan..Då kan det känna som om att det är regn,och dra igång torkarna,när du startar bilen,varvid torkarbladen kan förstöras,eller nån säkring ryker..helt i onödan.. Jag har glömt bort detta flera gånger,men som tur är,så var det plusgrader då..

Re: Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 30 dec 2019, 18:55
av jochen
Re: Regnsensor
Kia Niro 2018 med Pluspaket 2 , har samma problem, p.g.a. dålig-fungerande regnsensor fungerar inte intervalltorkare .
Jag hade hellre varit utan regnsensor ock haft en fungerande intervalltorkare.
Min Kiaverkstad konstaterade att regnsensorn fungerar,men intervalltorkare finns inte.

Re: Regnsensor-Onödigt,dåligt fungerande o dyrt snobberi

Postat: 11 jan 2020, 17:42
av Classe
Var sitter regnsensor på rutan och hur fungerar den?

Den fungerar dåligt vid duggregn upplever jag.