Sida 1 av 1

Självrisk vid vagnskada under vagnskadegarantin?

Postat: 24 okt 2014, 15:18
av Strandlund
Undrar om någon kan bekräfta om det stämmer att självrisken på en KIA Sportage -2014 ligger på 7500:- vid vagnskada under de tre första åren som man har vagnskadegaranti?
Låter som en ganska hög summa ifall olyckan skulle vara framme.

/Strandlund

Självrisk vid vagnskada under vagnskadegarantin?

Postat: 24 okt 2014, 17:08
av DavidB
Till och börja med så har vangnskadegarantin alltid hög självrisk, 7500 låter helt troligt för en sportage. Det finns dock billiga back up försäkringar som tar självrisken som överstiger tex 3000kr. Eftersom vangnskadegarantin är gratis så är det ju helt naturligt med groteska självrisker :D utnyttjade min i somras och har för mig att jag fick betala 6500 eller nåt för min ceed, ju större bil ju dyrare blir det

Re: Självrisk vid vagnskada under vagnskadegarantin?

Postat: 24 okt 2014, 18:10
av Classe
Fick en självrisk på 5625 kr på min Rio, tur man hade enligt länk ;)

http://www.kiacarclub.se/viewtopic.php?f=68&t=1510

Re: Självrisk vid vagnskada under vagnskadegarantin?

Postat: 30 okt 2014, 15:19
av Triangli
Hej.

Låter fullt rimligt.

Har inget med Kia att göra, alla vagnskadesjälvrisker är höga.

Är det lackskador så kan spotrepair t.ex vara mycket billigare än att nyttja vagnskadan.

/Triangli

Re: Självrisk vid vagnskada under vagnskadegarantin?

Postat: 31 okt 2014, 14:07
av Sebban74
Jag har OKQ8 Backup försäkring. Den har självrisk på 3000 på vagnskada men den täcker även punkteringslagning som jag utnyttjat ett par gånger. Kostar 60:-/månaden.

Re: Självrisk vid vagnskada under vagnskadegarantin?

Postat: 01 nov 2014, 08:58
av Classe
Jag har bytt till denna http://www.självriskförsäkring.se från non-stop.se men tänk på att dom har 30 dagar karens innan den börjar gälla.

Känns ändå att denna har mer förmåner om man har Kia IF med tilläggsförsäkringar, Stor Bilextra samt Drulleförsäkring.
Har man Kia Assistans så ingår Bränslestopp, punktering, förlust av bilnycklar eller när dessa låsts in i bilen
Det ända man saknar är Glas som non-stop.se har.