Sida 1 av 1
Infällbara backspeglar
Postat: 15 jun 2014, 10:23
av Rune
Väntar leverans på ny Kia Ceed SW. Går det att stänga av infällningen av backspeglarna när man låser o låser upp? Tål dom vinterklimat?
Postat: 15 jun 2014, 14:19
av xzeros
Ja, det går att stänga av. Du har tre lägen att välja; utfällda, auto och infällda.
Inte hört eller läst om någon som haft problem med dom vintertid. Varken KIA eller något annat märke.
Infällbara backspeglar
Postat: 15 jun 2014, 15:07
av DavidB
Inga problem än förutom att ibland så åker inte spegeln på passagerarsidan ut när man låser upp men det fixar man med knappen, hade mycket snö och is på dom i vintras men det fungerade utan problem

Re: Infällbara backspeglar
Postat: 29 jan 2015, 16:12
av Teo74
Jag hade också problem med backspeglarna ena fälldes inte ut ibland
Flera som haft problem med det..Kia verkstan har påpekat detta för kia
och dom väntar svar..Nya kian jag köpte så går dom inte jämt in fördröjning på ena
så det får dom fixa
Postat: 02 feb 2015, 00:33
av xzeros
Kan rapportera att även jag har fått problem med spegeln på passagerarsidan. Var och visade upp det på verkstaden varav killen "tvingade" upp den så den klickade i och kopplade ihop med motorn igen (det ska vara så ifall man kör på någon, att den släpper). Nu fortsätter dock problemet så jag ska ta mig ut till verkstaden igen och be dom lösa det.