Sida 1 av 1

Sportage beställd idag!

Postat: 19 apr 2013, 18:21
av WoberT
Ja då var det dags för mig och min familj att gå med i Kia-stallet.

Vi ska sälja vår BMW 320dA M-sport -08 och köpa en ny vit Kia Sportage 1.7 CRDi med komfortpaket.

17" fälgar ingår men jag väljer till original 18" som jag köper vid sidan om så får 17" bli till vintern.
Sidesteps och hasplåtar vill jag ha men det är hutlöst dyrt att köpa med bilen så det tänker jag beställa på Ebay, där kostar det 4456:- + 110pund i frakt och eventuella avgifter.

Någon som har tips på däck till Sportagen? Jag har tänkt mig de här:
http://www.dackonline.se/cgi-bin/rshop. ... sowigan=So

Sen undrar jag om trim/effektbox till 1.7 motorn. Jag har sett att det har funnits ett par trådar om det förut men de har stängts ner av olika skäl. Jag är fullt medveten om att garantin försvinner om man monterar en effektbox men den smällen får man ta. Det är så pass stor prisskillnad upp till 136hk dieseln så en 115hk + effektbox blir ett bra alternativ. Är det någon som har några egna erfarenheter och kan rekommendera något?

Jag såg att KCR har 15-årsjubileum och säljer en effektbox till kampanjpriset 3900:- just nu. Ordinarie pris 6900:-.
Sen finns det ju Dieselkraft.se också men jag har ingen bra koll på vad man ska ha. Farsan har en KCR-box i sin Land Rover Discovery TDV6 HSE och det har funkat bra i flera år nu.

Re: Sportage beställd idag!

Postat: 22 apr 2013, 21:43
av Oakie
Grattis till val av bil och välkommen hit :)

Tror du får ta upp frågorna i annan tråd om du vill ha svar på dem dock ;)

Re: Sportage beställd idag!

Postat: 23 apr 2013, 07:36
av WoberT
Oakie skrev:Grattis till val av bil och välkommen hit :)

Tror du får ta upp frågorna i annan tråd om du vill ha svar på dem dock ;)
Tackar!

Jag har startat en liknande tråd i Sportageforumet så förhoppningsvis får jag hjälp där :).

Re: Sportage beställd idag!

Postat: 25 apr 2013, 20:12
av _Morgan_
Hejsan WoberT och varmt välkommen till forumet.

Mvh Morgan_

Re: Sportage beställd idag!

Postat: 23 maj 2013, 12:16
av WoberT
Om några timmar ska vi åka och hämta bilen, ska bli riktigt skoj. Sålde av vår BMW 320D -08 igår så det är klart också.

Sen blir det nog att beställa sidosteg och hasplåtar från ebay ikväll :).