Annons

Re: Rost på nya bromsskivor

11
Var ute och tittade på bilar och deras skivor på två olika parkeringsplaster i förra veckan. Tittade då på den delen som jag rödmarkerat i bilden, alltså inte slitytan.
Vissa bilar har plåtfälgar eller fälgar där man inte ser skivan, så där vet jag inte hur det ser ut.
Men av de som man ser skivan så hade en bra bit under hälften rost på navet eller vad man ska kalla det. Såg inte någon som hade så mycket rost som jag har. Fanns säkert, men de fanns väl bakom någon plåtfälg.

Gissar att det är som vanligt, att man får vad man betalar för. I och med att jag, pga sjukdom, fått sämre ekonomi så har jag varit tvungen att köpa en billigare bil. Så detta är något nytt för mig. Tidigare har mina däck med alufälgar sett snygga ut, nu är det inte alls vackert med en stor rostklump i mitten av däcket. Har som sagt inte haft detta problemet innan. Eller jo, på min första bil, en saab 900 från 95. Den hade rost typ över allt.
Annons