Annons

Re: Trista Ceed SW 2013

31
Laban skrev:
kiaceeddriver skrev:
leber skrev:hämat ut bilen16 april .crde sw buisniss endajag kan klaga på är stolvärmen ,den verkar svag emot min seed 2010, min nya har skinnklädsel om det motverka.


Vår säljare sa att felet med stolsvärmen hade med skinnklädseln att göra.
Säljaren pratar i nattmössan. Tyg eller skinklädsel har ingen betydelse.
Stolvärmarna ska värma upp i vilket fall som hellst.
Det han menade var att det drabbat kunder som har Ceed med skinnklädseln. Stämmer det så kan man ju fråga sig varför det är så. Det kanske inte beror på skinnklädseln i sig utan att de har använt nån annan teknik till de bilarna?!
KIA Cee´d 1,6 CRDi SW Komfort - Cassa White Solid - 2013
Annons

Re: Trista Ceed SW 2013

33
Riparian skrev:Hej
Efter en vecka är min högsta önskan att kunna lämna tillbaka min nya Cee'd SW 1.6 DCT. Bilen är fruktansvärt bullrig även på låga hastigheter och bensinmotor är en ganska trist historia med 133 halvdöda törstiga hästar.
Dålig stolsvärme, dåliga strålkastare ingår i köpet också. Kia bilar är för dem som blir mer förförda av en lång garanti än av en någorlunda anständig bil.
Hälsningar,
Paulo Fernandes
Trist att du inte är nöjd med nya bilen! Själv så hade jag en ceed -10 som jag trivdes bra med, klart det fanns tråkigheter som bullrig, dålig handbrom, dåliga ljusen, m.m, sedan förra månaden bytte jag upp mig till en ny sportage och den går tystare. Har även provkört nya kia ceed som jag upplevde som för låg och sportig, men något tystare än föregångaren.

Nu i jobbet så kör jag en ny WW Touran med all utrustning, bullrar mer än både nya och gamla ceed, samt DSG-lådan växlar och slirar kopplingen på ett jätteotrevligt sätt. Och den bilen har en prislapp på närmare 300,000 inte alls värt dom pengarna.

Kan oxo tillägga att kia ceed är betydligt billigare än dom klassledande konkurrenterna men säkert även bullrigare. Köper man en av dem billigare bilarna i klassen och lägger till teknik, utrustning, ekonomi, storlek och kvalitet så är fortfarande Kia Ceed prisvärd och fortfarande i dags läge så får man vad man betalar för, givetvis går det inte jämföra Ceed med exempelvis en bil som kostar 30,000-60,000 mer.
Kia Cee´d 1,6 Ex Crdi Sport Komfort 2010 116 hk Svart metallic.( såld privat)
Kia Sportage 1,7 crdi komfort 2013 dark gun metallic

Re: Trista Ceed SW 2013

34
Har haft vår bil i en vecka i morgon och är sjukt nöjd än så länge. Snittförbrukningen är på 5,5 på färddatorn men då har jag kört 2 barn till sina båda skolor och sedan 1.5 mil till jobb plus diverse "visa-upp-rutter".

Bilen känns faktiskt riktigt välbyggd. Tyst över gupp. Tycker dock bakluckan är lite svårstängd, man får ta i lite mer än vad jag tycker att man borde behöva göra.

Telefonen funkade kanon och jag upplever inte några störningar i bilen och inte i andra änden heller som det verkar efter diverse utfrågning. Spotify funkade bra det med, lite trist ljud, lite knaster ibland men ändå bra.
KIA Cee´d 1,6 CRDi SW Komfort - Cassa White Solid - 2013

Trista Ceed SW 2013

37
Ofta kan det bero på att cupén är så tät att det gör att luckan behöver lite mer fart för att liksom gå i lås, om tex luft utsläppen som brukar sitta innanför stötfångaren i bak inte hinner tryckutjämna ordentligt så bli det mer svårstängt. :). Prova att hissa ned en sidoruta och sedan stänga bakluckan, går det lättare då så är det ju inte fel på bakluckan iaf :)
Volvo V70 D2 Momentum -14
KIA Picanto 1,0Edition 2013

Trista Ceed SW 2013

39
BARRET skrev:Grejen är att i första läget. Där luckan inte är helt stängd. Så ligger den perfekt mot baklamporna. När du stänger den riktigt så ligger den för långt in. Så den stängs alldeles för tight.
Ok ja då borde det ju justeras, dålig passform blir man ju galen på. Hade dålig passform på min Saabs framskärmar, tyckte det förstörde hela bilen och det är ju än värre på en dörr/baklucka när det stör funktionen med.
Volvo V70 D2 Momentum -14
KIA Picanto 1,0Edition 2013

Re: Trista Ceed SW 2013

40
BARRET skrev:Grejen är att i första läget. Där luckan inte är helt stängd. Så ligger den perfekt mot baklamporna. När du stänger den riktigt så ligger den för långt in. Så den stängs alldeles för tight.
Stämmer 100 %,en så liten sak som sänker betyg för bilen som annars är inte så dålig, små fel irriterar ibland! :cry:
Kia Ceed 1,6 CRDI SW 2013 sirius silver